21 травня вступили у дію «декомунізаційні закони», згідно яких в Україні підлягають перейменуванню 78 міст та селищ міського типу, а також понад 800 сіл. Втілення їх у життя означає, що Україна нарешті безповоротно пориває з болючим радянським тоталітарним минулим.
Мапа країни буде позбавлена тоталітарної символіки у назвах та пам'ятниках, а доступ до документів про репресії та злочини проти людства і людяності буде повністю відкрито.
Декомунізація передбачає систему заходів, теоретичну та практичну діяльність, яка спрямована на звільнення від впливу та наслідків комуністичної ідеології в усіх сферах життя країни та суспільства.
Відповідно до результатів моніторингу Українського інституту національної пам'яті 28 міст та 50 селищ будуть перейменовані згідно із законом «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
Найбільше таких міст та селищ міського типу — у та Донецькій та Луганській областях — 21 та 19 відповідно. Нагадаємо, що саме місто Луганськ раніше називалося Ворошиловград, назву змінили ще в 1990-му.
В окупованому Криму потрібно перейменувати 10 смт і одне місто. На Дніпропетровщині - 6 міст та містечок, разом із обласним центром. З числа обласних центрів, так само потрібно перейменувати Кіровоград.
Перейменуванню також підлягають 4 населені пункти на Одещині, по 3 на Житомирщині та Кіровоградщині, по 2 — у Херсонській та Харківській областях, по одному населеному пункту в Запорізькій, Рівненській, Волинській, Сумській та Чернігівській, Полтавській областях. В десяти областях та м.Київ відсутні назви, які пов'язані з комуністичною ідеологією.
Щоб визначитися із новою назвою місцеві громади мають півроку — до 21 листопада. Опісля, впродовж 3 місяців, Верховна Рада України прийме рішення про перейменування. Нагадаємо, що впродовж півроку також будуть змінені назв вулиць, площ, географічних об'єктів. Рішення приймає відповідний орган місцевого самоврядування.
Символічним, що таке рішення "про позбавлення від тоталітарної спадщини має бути прийнято до Дня Свободи та Гідності".
До назв, які слід перейменовувати належать ті, у яких використані імена (псевдоніми) осіб, які обіймали керівні посади у комуністичній партії (від секретаря райкому і вище), вищих органах влади та управління СРСР, УРСР, інших союзних або автономних республік, працівників органів держбезпеки.
Також підлягають зміні найменування, у яких використано назви СРСР, УРСР, інших союзних або автономних республік та похідні від них. Назви які пов’язані з діяльністю Комуністичної партії (включаючи партійні з’їзди), річницею Жовтневого перевороту, встановленням радянської влади на території України або в окремих адміністративно-територіальних одиницях, переслідуванням учасників боротьби за незалежність України.
На даний момент дана інтерактивна карта містить 78 населених пунктів - міст та селищ міського типу. В подальшому на основі матеріалів УІНП, ми нанесемо усі 800 сіл що підлягають перейменуванню.
Джерело: Info-Light